*CONGRATULATIONS TO ALL THE WINNERS*

SOU #22 No 2 Pro 03/17/2022 * 46Teams
Sponsor: Humana
MAIN
1st. Ray Buck – Mike Snyder LC/RW
2nd. Mike Smith – Max Gore RW/RW
 3rd. Dick Miles -Randy Payne LC/LC
4th. Deb Norton – Warren Nyland LC/IBE
CONSOLATION
1st. Dianna Allen – Dom DeTomaso RW/RW
2nd. Rip Van Ginkel – Gary Asher BT/BT
3rd. Jim Allen – Jim O’Brien RW/WS
4th. Walter Kubitschek – Rita Renshaw LC/LC
Congratulations Dom DeTomaso on your advancement to State Am
Tournament Director: Joan Buck

SOU #21 No 2 Pro  Doubles 03/10/2022 * 40Teams
Sponsor: Association in Dermatology/Skip Bowerman
MAIN
1st. Doug Onstot – Joe Sells LT/LT
2nd. Dave Boncher – Jan Eby LC/RW
 3rd. Dianna Allen – Dan Palicka RW/RW
4th. Joan Buck – Max Gore LC/RW
CONSOLATION
1st. Pierre Marcotte – Gilles Rondeau PV/PV
2nd. Walter Kubicheck – Rita Renshaw BE/BE
3rd. Dennis Cervi – Ron Beecher LC/RW
4th. Sue Jillett – Pam Nelson LC/LC

Congratulations Dave Boncher – 35 Main Event Placements
Congratulations Dennis Cervi on your advancement to Pro Status
Tournament Director: Jerry Holbrook

SOU #20 No 2 Pro No 2 ROC  03/03/2022 *42 Teams
Sponsor: Doug Onstot – Skip Bowerman
MAIN
1st. Dave Boncher – Jim O’Brien LC/WS
2nd.Peggy Boncher – Brian Doyle LC/LC
 3rd. Doug Onstot – Joe Sells LT/LT
4th. Chuck Wilson – Clyde Dann LC/LC
CONSOLATION
1st. Pierre Marcotte – Chuck Andrews PV/LC
2nd. Carol Healey – Pam LaPointe BE/LC
3rd. Tom Mason – Charles Boren LC/RW
4th. Ralph Gruver – Randy Murphy BT/BT

Tournament Director: Jerry Holbrook

SOU #19 Draw Doubles  02/24/2022 *39 Teams
Sponsor: George – Darlene Pigeon/Jim Gianitsis
MAIN
1st. Dave Boncher – Brian Doyle LC/LC
2nd.Ray Buck – Dan Palicka LC/RW
 3rd.Jim McDonald – Steve Boulianne LC/PV
4th. Dick Miles – Carol Coulombe LC/PV
CONSOLATION
1st. Stu Hendricks – Denis Hampton BT/RW
2nd. Chuck Wilson – Jean Bernier LC/LC
3rd. Randy Coleman – Jean Claude Plante LC/BT
4th. John Jefferson – Randy Murphy LC/BT

Tournament Director: Jerry Holbrook

******SOU # 19 will be played at Lee County instead of Jamaica Bay

SOU #18 Draw Doubles  02/17/2022 *41 Teams
Sponsor: Backbay Dentistry/Tom Light
MAIN
1st. Bill Hamilton – Brian Doyle LC/LC
2nd. Bill Labranche – Chuck Wilson Pt.C/LC
 3rd. Doug Onstot – Randy Payne LT/LC
4th. Roger Proulx – Peggy Boncher PV/LC
CONSOLATION
1st. Tom Mason – Marcel Jonker LC/LC
2nd. Deb Smith – Rip VanGinkel LC/BT
3rd. Joe Piazza – Sue Jillett J.Bay/LC
4th. Truman LaFrance – Tom Dinges LC/BT

Tournament Director: Jerry Holbrook

A18 State 02/142022 *21 Teams
Sponsor: Pioneer Village/Landis Aluminum/Comfort Covers
MAIN
1st. Phil Diem -Karl Richter IBE/LC
2nd Randy Payne – Pam Nelson LC/LC
 3rd Jean-Guy Otis -Pierre Destrempas PV/PV
4th. Jules Morin – Andre Daigneault PV/PV
CONSOLATION
1st. Steve Boulianne – Gilles Rondeau PV/PV
2nd. Johanne Tremblay  -Ginette Caissy PV/PV
3rd. Marcella Carothers – Martha  Anneshansley DT/DT
4th. Jean Duvall – Wendy Donaldson PV/PV

Tournament Director: Linda McRae

SOU #17 Open Dbls No 2 Pro Feb 10/2022 *45 Teams
Sponsor: Riverwoods
MAIN
1st. Mike Smith – Charles Boren RW/RW
2nd.Ray Buck – Max Gore LC/RW
 3rd.Carol Healey – Skip Bowerman BE/LC
4th.Bill Bryan – Brian Doyle LC/PV
CONSOLATION
1st.Gilles Poirier – Jim Gianitsis J.Bay/Jay B
2nd.Lee Kerr – Bob Carr BT/LC
3rd.Bob Smith – Roger Wood LC/RW
4th.Ken Klochack – Phil Diem IBE/IBE

Tournament Director: Jerry Holbrook

Chuck Andrews – Jack Norton

SOU #16 Must Have a Dist. Am Feb 03/2022 *38  Teams
Sponsor: Bonita Terra Shuffleboard Club
MAIN
1st. Jack Norton – Chuck Andrews LC/LC
2nd. Deb Norton – Phil Diem LC/IBE
 3rd. Maureen Bryan – Gilles Coloumbe LC/LC
4th. Randy Coleman – Jim Gianitsis
CONSOLATION
1st. Max Gore – Bill Ansell RW/RW
2nd. Dave Boncher – Sherrie Murphy LC/BT
3rd. Carl Smith – Brian Doyle LC/PV
4th. Lee Kerr – Bryan Zeigler BT/BT

Tournament Director: Joan Buck

Chuck Andrews – Jack Norton

SOU #16 Must Have a Dist. Am Feb 03/2022 *38  Teams
Sponsor: Bonita Terra Shuffleboard Club
MAIN
1st. Jack Norton – Chuck Andrews LC/LC
2nd. Deb Norton – Phil Diem LC/IBE
 3rd. Maureen Bryan – Gilles Coloumbe LC/LC
4th. Randy Coleman – Jim Gianitsis
CONSOLATION
1st. Max Gore – Bill Ansell RW/RW
2nd. Dave Boncher – Sherrie Murphy LC/BT
3rd. Carl Smith – Brian Doyle LC/PV
4th. Lee Kerr – Bryan Zeigler BT/BT

Tournament Director: Joan Buck

Jan Eby – Ray Buck

SOU #15 No 2 Pro – No 2 RoC Jan/27/2022 *41  Teams
Sponsor: Karl Richter
MAIN
1st. Ray Buck – Jan Eby LC/RW
2nd. Joan Buck – Chuck Andrews LC/LC
 3rd. John Jefferson – Ray Sutton LC/LC
4th. George Pigeon – Steve Hathaway LC/IBE
CONSOLATION
1st. Maureen Bryan – Gilles Coulombe LC/LC
2nd. Chuck Wilson – Bob Carr LC/LC
3rd. Pierre Marcotte – Deb Smith LC/LC
4th. Lewie Stuttle – Linda Stuttle LC/LC

Tournament Director: Jerry Holbrook

A-15 Amateur Jan/24/22 Open Doubles * 21 Teams
Sponsor: Riverwoods
MAIN
1st.Mike Snyder – Tom Dinges RW/LC
2nd.Randy Payne – Pam Nelson LC/LC
 3rd. Warren Nyland – Tom Creek IBE/IBE
4th. Larry Mills – Marilyn Mills RW/RW
CONSOLATION
1st. Larry Rater – Dom DeTomaso RW/RW
2nd. Phil Boal – Denis Hampton RW/RW
3rd. Skip Bowerman – Linda Stuttle LC/LC
4th. Dan Palicka – Joe Cencioni RW/RW

Tournament Director: George Pigeon

SOU #14 Jan/20/22 Open Doubles * 39 Teams
Sponsor: Herman and Agnes Lansink
MAIN
1st.Ray Buck – Dave Boncher LC/LC
2nd.Doug Onstot – Joe Sells LT/LT
 3rd. Carol Healey – Janet Casselman BE/BE
4th. Bill Hamilton – Clarence Bry LC/LC 
CONSOLATION
1st. Joe Cote – Bill Galbraith LC/LC
2nd. George Pigeon – Sherrie Murphy LC/BT
3rd. Truman LaFrance – Don Casselman LC/BE
4th. Jean Bernier – Francine Bernier LC/LC

Tournament Director: Joan Buck

SOU #13 Jan/13/22 Pro DRAW *19 Teams
Sponsor: Brightway Insurance/Tom Light
MAIN
1st Ray Buck – Deb Norton LC/LC
2nd Dave Boncher -Helen Biaggi LC/LC
3rd.Mike Smith-Don Casselman RW/IBE
4th. Roy Babcock-Chuck Wilson B. St.J/LC
CONSOLATION
1.Bill LeMay-Joan Buck IBE/LC
2.Linda McRae-Randy Coleman LC/LC
3.Doug Onstot-Peggy Boncher LT/LC
4.Joe Helling-Carl Smith LC/LC

Tournament Director: Jerry Holbrook

SOU #13 Jan 13/22 Am DRAW *20 Teams
Sponsor: Brightway Insurance/Tom Light
MAIN
1.Skip Bowerman-Steve Hathaway LC/IBE
2.Joe Sells-Gary Asher LT/BT
3.Mike Snyder-Linda Stuttle RW/LC
4. Jim Gianitsis-Rita Renshaw J Bay/LC
CONSOLATION
1.Brian Doyle-Phil Diem LC/IBE
2.Don Wanhella-Sherrie Murphy J Bay/BT
3.Ray Sutton-John Klinger LC/LC
4.Bob Carr-RoseAnn Richert LC/LC

Tournament Director: Jerry Holbrook

A13 Jan/10/22 *16Teams
Sponsor: Chuck Andrews & Karen Johanns
MAIN
1st.Tom Dinges-Pam Lapointe LC/LC
2nd.Marcel Jonker-Gary Asher BT/BT
3rd.Mike Morton-Joe Sells LT/LT
4th. Skip Bowerman-Linda Stuttle LC/LC
CONSOLATION
1st.Beverley Doyle-Brian Doyle PV/PV
2nd.Lola Ryan-Dan Palicka RW/RW
3rd.Judi Lessard- Glenn Tointon LC/LC
4th.Jean Duval-Steve Boulianne PV/PV

Tournament Director: Joan Buck

Sou #12 Jan/06/22 Open Dbls-N0 2 Pro Mixed *37 Teams
Sponsor: Lewie & Linda Stuttle
MAIN
1st.Sue Jillett-Tom Dinges LC/LC
2nd.Donna Thomas-Chuck Andrews LC/LC
3rd.Janet Casselman-Jim Gianitsis BE/J Bay
4th. Linda McRae-Garry McDonald LC/LC
CONSOLATION
1st.Mike Smith-Rita Renshaw RW/LC
2nd.Gilles Poirer-Gisele Kenny J Bay/PV
3rd.Jack Norton-Deb Smith LC/LC
4th.Helen Biaggi-Mike Snyder LC/RW

Tournament Director: George Pigeon

Club Draw Dec/31/21 *17 Teams

Sponsor: State Farm Insurance Ray Hair
MAIN
1st.Randy Coleman-Ray Sutton LC/CV
2nd.Dave Boncher-Tom Dinges LC/LC
3rd.Jack Moore-Bob Carr LC/LC
4th. Dean McDonald-Jim McDonald LC/LC
CONSOLATION
1st.Jack Norton-Linda Stuttle LC/LC
2nd.Sue Jillet-Ivan Lam LC/LC
3rd.Bill Oosdyke-Pam Lapointe LC/LC
4th.Peggy Boncher-Joe Helling LC/LC

Tournament Director: George Pigeon

SOU #11 Dec/16/21 Draw Doubles *38 Teams
Sponsor: Ellsworth Heating & Cooling
MAIN
1st.Dave Boncher-Gilles Rondeau LC/PV
2nd.Mike Snyder-Joe Sells RW/LT
3rd.Pierre Marcotte-Beverley Doyle PV/PV
4th. Rita Renshaw-Jim Allen LC/RW
CONSOLATION
1st.Karl Richter-Bill LaBranche LC/Pt C
2nd.Jim Gianitsis-Jack Moore J. Bay/LC
3rd.Joanne Tremblay-Janet Casselman PV/BE
4th.Peggy Boncher-Dean McDonald LC/LC

Tournament Director: George Pigeon

SOU #10 Open Dbls No 2 Pro Dec 9/21* 39 Teams
Sponsor: Riverwoods
MAIN
1st.Mike Smith-Max Gore RW/RW
2nd.Randy Coleman-Bill LaBranche LC/Pt.C
3rd.Doug Onstot-Mark Wineinger LT/LT
4th.Chuck Wilson-Chet Onstot LC/LT
CONSOLATION
1st.John Collier-Yvon Mathieu LC/IBE
2nd.Sue Jillett-Randy Payne LC/LC
3rd.Dianna Allen-Dom DeTomaso RW/RW
4th.Ray Buck-Bob Carr LC/LC 

Tournament Director: Joan Buck

SOU #9 Dec/2/21 Must Have a District Am* 35 Teams
Sponsor: Bonita Terra
MAIN
1st.Mike Smith-Phil Boal RW/RW
2nd.Doug Onstot-Mike Morton LT/LT
3rd.Ray Buck-Don Wanhella LC/J Bay
4th.Helen Biaggi-Jan Eby LC/RW
CONSOLATION
1st.John Jefferson-Gerri Moore LC/BT
2nd.Bill Hamilton-Bryan Ziegler LC/BT
3rd.Sue Jillett-Pam Nelson LC/LC
4th.Lewie Stuttle-Linda Stuttle LC/LC

Tournament Director: Joan Buck

Club Draw Nov/26/21* 15 Teams
Sponsor: Landis Aluminum
MAIN
1st.Dave Boncher-Joe Sells LC/LT
2nd.Don Casselman-Chuck Andrews BE/LC
3rd.Bill Galbraith-Tom Dinges LC/LC
4th.Chuck Wilson-Ro Grundy LC/LC
CONSOLATION
1st.Bill Oostdyk-Jan Thyssen LC/LC
2nd.Jack Moore-Karl Richter LC/LC
3rd.John Jefferson-Pam Lapointe LC/LC
4th.Jack Norton-Rita Renshaw LC/LC

Tournament Director: Joan Buck

SOU #8 Nov/18/21 Amateur DRAW *11 Teams
Sponsor: AMS
MAIN
1st.Joe Sells-Phil Boal LT/RW
2nd.Carol Napierala-Steve Hathaway LC/IBE
3rd.Dean McDonald-Romaine Grundy LC/LC
4th.Phil Diem-Gary Asher IBE/BT
CONSOLATION
1st.Dennis Cervi-Chet Onstot LC/LT
2nd.Rita Renshaw-Tom Dinges LC/LC
3rd.Lola Ryan-Bob Carr RW/LC
4th.Don Wanhella-Mike Snyder J Bay/RW

Tournament Director: Jerry Holbrook

SOU #8 Nov/18/21 Pro DRAW *15 Teams
Sponsor: AMS
MAIN
1st.Jack Norton-Jim Allen LC/RW
2nd.Helen Biaggi-Stu Hendricks LC/BT
3rd.Joan Buck-Chuck Wilson LC/LC
4th.Joe Helling-Bill Galbraith LC/LC
CONSOLATION
1st.Ray Buck-Roy Babcock LC/B St. J
2nd.Janet Casselman-Sue Jillett BE/LC
3rd.Bill Hamilton-Pierre Marcotte LC/PV
4th.Bob Smith-Marietta Cobb LC/LC

Tournament Director: Jerry Holbrook

SOU #7 11/11/21 DRAW Dbls* 26 Teams
Sponsor:  George & Darlene Pigeon
MAIN
1st.Doug Onstot-Bill LaBanche LT/Pt C
2nd.Helen Biaggi-Jan Eby LC/RW
3rd.Deb Norton-Jim Gianitsis LC/J.Bay
4th.Chuck Wilson-Pam Nelson LC/LC
CONSOLATION
1st.Truman LaFrance-Joe Sells HC/LT
2nd.Lewie Stuttle-Jim Allen LC/RW
3rd.Rip Van Ginkel-Tom Dinges BT/LC
4th.Bob Smith-Phil Diem LC/ IBE

Tournament Director: Joan Buck

A04A 11/9/21* 12 Teams
Sponsor: Ellsworth Heating/Bob & Joyce Smith
MAIN
1st.Joe Sells-Tim Hill LT/LT
2nd.Dean McDonald-Dom DeTomaso LC/RW
3rd.Pam Lapointe-Tom Dinges LC/LC
4th.Steve Hathaway-Phil Diem IBE/IBE
CONSOLATION
1st.Lola Ryan-Dan Palicka RW/RW
2nd.Gerri Moore-Bryan Ziegler BT/BT
3rd.Bill LaBranche-Warren Nyland  Pt.C/IBE
4th.Mike Snyder-Karl Richter RW/LC

Tournament Director: George Pigeon

SOU #6-Nov/04/21 Open Dbls No 2 Pro* 31 Teams 
Sponsor: Riverwoods
MAIN
1st.Jack Norton-Joe Sells LC/LT
2nd.Deb Norton-Bill LaBranche LC/Pt.C
3rd.Steve Hathaway-Warren Nyland IBE/IBE
4th.Ray Buck-Randy Murphy LC/BT
CONSOLATION
1st.Dave Boncher-Mike Snyder LC/RW
2nd.George Pigeon-Pam Nelson LC/LC
3rd.Ralph Gruver-Sherrie Murphy BT/BT
4th.Truman LaFrance-Tim Hill HC/LT

Tournament Director: Joan Buck

SOU #5-Oct/28/21 Open Dbls No 2 Pro* 31 Teams
Sponsor: Dr Campbell/Dr Habuda
MAIN
1st.Helen Biaggi-Chuck Andrews LC/LC
2nd.Jack Norton-Joe Sells LC/LT
3rd.Randy Coleman-Bill LaBranche LC/Pt C
4th.Don Casselman-Phil Boal BE/RW
CONSOLATION
1st.Sue Jillett-Karl Richter LC/LC
2nd.Dave Boncher-Mike Snyder LC/RW
3rd.Dianna Allen-Dan Palicka RW/RW
4th.Chuck Wilson-Joe Piazza LC/J.Bay

Tournament Director: Jerry Holbrook

SOU #4 Oct/21/21 Open Dbls No 2 Pro* 26 Teams
Sponsor: Chuck & Rita Wilson
MAIN
1st.Randy Coleman-Steve Hathaway LC/IBE
2nd.Tom Mason-John Klinger LC/LC
3rd.Dick Miles-Don Wanhella LC/J.Bay
4th.Bob Smith-Chuck Andrews LC/LC
CONSOLATION
1st.Peggy Boncher-Karl Richter LC/LC
2nd.Lee Kerr-Tom Dinges BT/LC
3rd.Chuck Wilson-Manfred Waldinger LC/LC
4th.Carl Smith-Lola Ryan LC/RW

Tournament Director: Jerry Holbrook

SOU #3-Oct/14/21 DRAW Dbls * 24 Teams
Sponsor: Dr Humbert Joint Implants
MAIN
1st.Dave Boncher-Chuck Andrews LC/LC
2nd.Joan Buck -Mike Snyder LC/RW
3rd.John Jefferson-Tom Dinges LC/LC
4th.Lee Kerr-Joe Helling BT/LC
CONSOLATION
1st.Bill Galbraith-Karl Richter LC/LC
2nd.George Pigeon-Pam Nelson LC/LC
3rd.Helen Biaggi-Joe Sells LC/LT
4th.Dick Miles-Bill LaBranche LC/Pt.C
Tournament Director: Jerry Holbrook

SOU #2 Oct/7/21 Open Dbls No 2 Pro* 23 Teams
Sponsor: Custom Cooling
MAIN
1st.Randy Coleman-Karl Richter LC/LC
2nd.Helen Biaggi-Bill Labranche LC/Pt.C
3rd.Jack Norton-Tom Dinges LC/LC
4th.Bill Hamilton-George Stamper LC/LC
CONSOLATION
1st.Jim McDonald-Dean McDonald LC/LC
2nd.Truman LaFrance-Tim Hill HC/LT
3rd.Ray Buck-Chuck Andrews LC/LC
4th.Peggy Boncher-Elaine Agnello LC/LC
Tournament Director: Jerry Holbrook

SOU #1-Sept/30/21 Open Doubles 19 Teams
Sponsor: Anonymous
MAIN
1st.Jack Norton-Deb Norton LC/LC
2nd.Sue Jillett-Carl Smith LC/LC
3rd.Randy Coleman-Jack Moore LC/LC
4th.Marietta Cobb-Donna Thomas LC/LC
CONSOLATION
1st.Jim Allen-Ralph Gruver RW/BT
2nd.Joe Helling-Lewie Stuttle LC/LC
3rd.Colleen Austin-Bob Smith LC/LC
4th.Phil Neil-John Klinger LC/LC
Tournament Director: George Pigeon

 419 total views,  1 views today